Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, февруари 2012 година

среда, 28 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, изнесува 91.2.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, бележи опаѓање од 15.7%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 8.5%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 7.9%.
Според главните индустриски групи, производството во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, бележи опаѓање кај Енергија за 14.6 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 9.3%, Капитални производи за 18.2%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 19.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика