Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, март 2012 година

петок, 27 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во март 2012
година, во однос на март 2011 година, изнесува 91.5.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во март 2012
година, во однос на март 2011 година, бележи опаѓање од 4.7%, во секторот Преработувачка индустрија бележи
опаѓање од 6.0%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од
23.8%.


Според главните индустриски групи, производството во март 2012 година, во однос на март 2011 година, бележи
опаѓање кај Енергија за 35.0 %, Капитални производи за 13.6% и Tрајни производи за широка потрошувачка
за 57.2 %, додека бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 8.4% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 0.9%.


Индексот на индустриското производство во периодот јануари - март 2012 година , во однос на периодот
јануари - март 2011 година, изнесува 91.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика