Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, април 2012

вторник, 29 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во април 2012
година, во однос на април 2011 година, изнесува 92.8.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во април 2012  година, во однос на април 2011 година, бележи опаѓање од 3.2%, во секторот Преработувачка индустрија  бележи опаѓање од 7.0%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација  опаѓање од 10.3%.

Според главните индустриски групи, производството во април 2012 година, во однос на април 2011 година,  бележи опаѓање кај Енергија за 27.4 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.3% и Tрајни производи  за широка потрошувачка за 57.7 %, додека бележи пораст кај Капитални производи за 1.2% и кај Нетрајни  производи за широка потрошувачка за 5.1%.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари-април 2012 година, во однос на периодот  јануари-април 2011 година, изнесува 91.9. 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика