Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, мај 2012 година

среда, 27 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во мај 2012
година во однос на мај 2011 година изнесува 94.6.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2012 година,
во однос на мај 2011 година, бележи опаѓање од 22.8%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање
од 3.2%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 14.1%.


Според главните индустриски групи, производството во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, бележи
опаѓање кај Енергија за 22.9 %, Капитални производи за 19.8% и Tрајни производи за широка потрошувачка
за 43.2 %, додека бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.0% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 1.6%.


Индексот на индустриското производство во периодот јануари-мај 2012 година, во однос на периодот јануари-мај
2011 година, изнесува 92.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика