Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, ноември 2012 година

среда, 26 декември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, изнесува 95.6, додека во ноември 2012 година, во однос на октомври 2012 година, изнесува 105.3.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, бележи пораст од 0.9%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 2.8%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 17.8%.

Според главните индустриски групи, производството во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, бележи опаѓање кај Енергија за 20.7%, Капитални производи за 13.0% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.8%, додека бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.8% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 7.9%.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - ноември 2012 година, во однос на периодот  јануари - ноември 2011 година, изнесува 93.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика