Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, јануари 2013 година

вторник, 05 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јануари
2013 година во однос на јануари 2012 година изнесува 98.7.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2013
година, во однос на јануари 2012 година, бележи пораст од 17.6%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи опаѓање од 4.5%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
опаѓање од 0.7%.


Според главните индустриски групи, производството во јануари 2013 година, во однос на јануари 2012
година, бележи пораст кај Енергија за 2.2 %, Капитални производи за 11.4% и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 5.1%, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 13.1% и
Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика