Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, февруари 2013 година

среда, 27 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во февруари
2013 година во однос на февруари 2012 година изнесува 104.5.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2013
година, во однос на февруари 2012 година, бележи пораст од 17.7%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 4.4%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање
од 3.6%.
Според главните индустриски групи, производството во февруари 2013 година, во однос на февруари 2012
година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 7.9%, Tрајни производи за широка
потрошувачка за 7.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 12.0% додека опаѓање бележи кај
Енергија за 6.8 % и Капитални производи за 7.0%.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари - февруари 2013 година, во однос на
периодот јануари - февруари 2012 година, изнесува 101.9.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика