Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Анкета за мислењето на потрошувачите, февруари 2011

понеделник, 28 февруари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на индикаторот на доверливост во февруари 2011 е намален за 2.27 процентни поени во однос на вредноста од претходниот месец Намалувањето е резултат на неповолните очекувања за општата економска состојба на државата, како и очекувањата за финансиската состојба во следните 12 месеци.

Очекувањата за веројатноста во поглед на штедењето во следните 12 месеци, во февруари 2011 се малку поповолни во споредба со очекувањата од претходниот месец.

Очекувањата за финансиската состојба на домаќинствата во следните 12 месеци, во февруари 2011 се понеповолни во споредба со нивните очекувања од претходниот месец, како и во однос на февруари 2010 година.

Во февруари 2011 година домаќинствата оцениле дека економската состојба во државата во следните 12 месеци ќе биде понеповолна во однос на претходниот месец, додека очекувањата за невработеноста во следните 12 месеци се поповолни во однос на прeтходниот месец.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 750

е-пошта:  natalija.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика