Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување, второ тримесечје од 2022 година

среда, 31 август 2022


Индексите на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се наменети за
преиспитување или следење на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот
на изградба на нови објекти за индивидуално домување. Главни корисници на податоците за индексите на трошоците
во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се градежните претпријатија кои се повикуваат на
движењето на трошоците во градежништвото во калкулациите при склучувањето на градежните договори.
Во второто тримесечје од 2022 година, во споредба со првото тримесечје од 2022 година, трошоците во градежништвото
за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 3.8 %, трошоците за материјали за 0.2 %, а трошоците за
вработените се повисоки за 12.5 %.
Во второто тримесечје од 2022 година, во споредба со второто тримесечје од 2021 година, трошоците во
градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 20.7 %, трошоците за материјали за
19.8 % и трошоците за вработените се повисоки за 22.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика