Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, јуни 2013 година

петок, 16 август 2013


Во трговијата на мало, во јуни 2013 година, во споредба со јуни 2012 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 14,5%, а реално за 19,1%), Трговија на мало со непрехрамбени продукти, освен гориво (номинално за 4,2%, а реално за 10,6%) и Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално за 9,8%, а реално за 14,3%).


Во трговијата на мало, во јуни 2013 година, во споредба со јуни 2012 година, пораст на прометот е забележан во групата Трговија на мало со автомобилски горива.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика