+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, ноември 2013

петок, 17 јануари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во ноември 2013 година, во
споредба со ноември 2012 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групите:
Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 14,2%, а реално за 15,3%), Трговија на мало со
непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 0,9%, а реално за 7,6%), Трговија на мало, освен трговија
со горива (номинално за 7.9%, а реално за 9,8%) и Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за
8,2%, а реално за 3,9%).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика