+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, февруари 2021 година

среда, 31 март 2021


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во февруари 2021 година, во споредба со февруари 2020 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 2.3%, а реално за 1.9%), а во групата Трговија на мало, освен трговија со горива прометот е номинално зголемен за 0.6%, а реално намален за 1.1%.

Намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 1.1%, а реално за 4.1%) и Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 20.1%, а реално за 14.6%).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика