+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, јуни 2022 година

петок, 29 јули 2022


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во јуни 2022 година, во споредба со јуни 2021 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групата Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 70.2%, а реално за 6.9%), а во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, прометот е номинално зголемен за 12.2%, а реално е намален за 4.7%, Трговија на мало, освен трговија со горива, прометот е номинално зголемен за 7.4%, а реално е намален за 3.8% и Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, прометот е номинално зголемен за 2.8%, а реално е намален за 2.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика