Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, април 2023 година

среда, 31 мај 2023


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во април 2023 година, во
споредба со април 2022 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот кај номиналните и реалните
стапки е забележано во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 14.7 %, а реално за
0.5 %), додека во групите Трговија на мало, освен трговија со горива, номинално расте за 9.6 %, а реално опаѓа за
1.5 % и Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, номинално расте за 4.4 %, а реално опаѓа за
3.5 %. Опаѓање и на реалната и на номиналната стапка е забележано само во групата Трговија на мало со автомобилски
горива (номинално за 16.5 %, а реално за 15.0 %).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика