Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, јули 2023 година

четврток, 31 август 2023


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во јули 2023 година, во
споредба со јули 2022 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот кај номиналните и реалните
стапки е забележано само во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, и тоа номинално
за 7.6 %, а реално за 0.5 %, додека во групите Трговија на мало, освен трговија со горива номинално расте за 1.5 %,
а реално опаѓа за 6.5 % и Трговија на мало со автомобилски горива номинално опаѓа за 20.6 %, а реално расте за
5.5 %. Пад и кај двете стапки е забележан во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, и тоа номинално за
4.2 %, а реално за 13.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика