Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, август 2023 година

петок, 29 септември 2023


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во август 2023 година,
во споредба со август 2022 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано само кај
номиналната стапка во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво за 3.9 %, додека кај
останатите групи е забележан пад и на номиналната и на реалната стапка, и тоа во: Трговија на мало со храна,
пијалаци и тутун (номинално за 4.7 %, а реално за 12.9 %), Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално
за 0.6 %, а реално за 8.2 %) и во Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 18.8 %, а реално за 9.8 %).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика