Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, март 2024 година

вторник, 30 април 2024


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во  март 2024 година, во споредба со март 2023 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано  во групите:  Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално  за 9.9 %, а реално за 5.9 %), Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално  за 4.7 %, а реално за 0.6 %), додека во  групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун зголемување има само номиналната стапка за 0.1 %, а во реалната има намалување за 4.1%.

Пад во двете стапки е забележан само во групата Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 5.2 %, а реално за 5.1 %).

Од 2024 месечните индекси за прометот во трговијата се пресметуваат со нова базна година 2021=100.  Сите индекси кои се претходно објавени со базата 2015=100, се  преработени со новата базна година и објавени во MакСтат базата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика