+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, септември 2014

петок, 14 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во септември 2014 година, во
споредба со септември 2013 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во
групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 4.4%, а реално за 5.1%) и Трговија на мало,
освен трговија со горива (номинално за 5.6%, а реално за 6.1%). Намалување на прометот е забележано во
групата Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 9.7%, а реално за 3.7%).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика