Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, октомври 2014

понеделник, 15 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во октомври 2014 година, во
споредба со октомври 2013 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во
групата Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално за 0.9%, а реално за 1.0%). Намалување на
прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 1.3%, а реално
за 1.0%) и Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 12.1%, а реално за 8.0%).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика