+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, декември 2014

петок, 13 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во декември 2014 година, во
споредба со декември 2013 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во
групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 1.9%, а реално за 2.2%).


Во групата Трговија на мало, освен трговија со горива, прометот номинално е зголемен за 0.2%, а реално остана
на исто ниво.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика