Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, април 2015

четврток, 28 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во април 2015 година, во споредба
со април 2014 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групите: Трговија на
мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 13.1%, а реално за 11.8%), Трговија на мало со непрехранбени
продукти, освен гориво (номинално за 13.3%, а реално за 8.4%) и Трговија на мало, освен трговија со горива
(номинално за 13.3%, а реално за 11.8%).


Намалување на прометот е забележано во групата Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за
14.8%, а реално за 0.7%).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика