+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, декември 2015 година

петок, 29 јануари 2016


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во декември 2015
година, во споредба со декември 2014 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано
во групите: Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 13.1%, а реално за 8.6%)
и Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално за 6.3%, а реално за 6.2%).


Намалување на прометот е забележано во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за
1.2%, а реално за 0.4%).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика