+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, 2017 година

понеделник, 12 март 2018


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, во 2017 година, прометот во трговијата на мало
номинално бележи пораст, особено во групите/класите: Трговија на мало со непрехранбени производи, освен горива,
Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун и Трговија на мало, освен горива , додека реално прометот во трговијата
на мало бележи опаѓање во групата/класа Трговија на мало со моторни горива.


Индикаторите за промет во трговијата го мерат прометот во трговијата на големо и во трговијата на мало, и тоа во
форма на номинални и реални (ценовно приспособени) индекси, а не во апсолутни износи. Поради тоа, индикаторите
служат исклучиво за следење на динамиката (развојот), а не за оценка на нивото на прометот. Податоците што се
објавуваат се дефинитивни податоци пресметани врз база на 2010 година (базна година) и во споредба со истиот
месец од претходната година. Пресметаните индекси не се приспособени (сезонски, календарски и по работни
денови).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика