+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, октомври 2018 година

петок, 30 ноември 2018


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во октомври 2018 година,
во споредба со октомври 2017 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во
групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 15.2 %, а реално за 12.4 %), Трговија на мало со
непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 15.7 %, а реално за 12.8 %) и Трговија на мало, освен трговија
со горива (номинално за 15.5 %, а реално за 13.2 %).
Во групата Трговија на мало со автомобилски горива, прометот номинално е зголемен за 13.6 %, а реално е
намален за 6.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика