Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, 2019 година

понеделник, 16 март 2020


Според  дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на мало, во 2019 година, номинално и реално бележи пораст во групите/класите:  Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, Трговија на мало со непрехранбени производи, освен горива и Трговија на мало, освен горива.

Индикаторите за прометот во трговијата го мерат прометот во трговијата на големо и трговијата на мало и тоа во форма на номинални и реални (ценовно прилагодени) индекси, а не во апсолутни износи. Поради тоа, индикаторите служат исклучиво за следење на динамиката (развојот),  а  не за оценка на нивото на  прометот. 

Податоците што се објавуваат се дефинитивни податоци пресметани врз база на 2015 година (базна година) и  во споредба со ист месец од претходната година. Пресметаните индекси се прилагодени (сезонски и календарски).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика