+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, јануари 2011 година

петок, 25 март 2011


Државниот завод за статистика со ова соопштение започнува со објавување на индексите на прометот во секторот - Трговија на големо и на мало и поправка на моторни возила и мотоцикли, во согласност со Регулативата на Советот бр. 1165/98.

Според претходните податоци, индексот на прометот во секторот Трговија на големо и на мало и поправка на моторни возила и мотоцикли, во јануари 2011 година, во однос на јануари 2010 година, изнесува 120.

Гледано по оддели, во јануари 2011, во однос на јануари 2010, прометот бележи опаѓање во одделот Трговија на големо и на мало со моторни возила и мотоцикли, делови и прибор и нивно одржување и поправка за 38.9% и во одделот Трговија на големо за 22.1%, а пораст е забележан во одделот Трговија на мало за 83.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика