+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, јануари 2012 година

среда, 14 март 2012


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во јануари
2012 година, во споредба со јануари 2011 година, гледано по групи и класи, пораст на прометот е
забележан во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 7,0%, а реално за
3,8%) и Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 13,3%, а реално за 7,5%).
Во трговијата на мало, во јануари 2012 година, во споредба со јануари 2011 година, намалување на
прометот е забележано во групите: Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво и
Трговија на мало, освен трговија со горива.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика