Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, 2011 година - Дефинитивни податоци -

петок, 30 март 2012


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на
мало, во 2011 година, реално бележи пораст во групите: Храна, пијалаци и тутун; Непрехранбени
производи, освен горива и Трговија на мало, освен горива, а опаѓање во групата Трговија на мало
со моторни горива и мазива.
Индикаторите за промет во трговијата го мерат прометот во трговија на големо и трговијата на мало
и тоа во форма на номинални и реални (ценовно прилагодени) индекси, а не во апсолутни износи.
Поради тоа, индикаторите исклучиво служат за следење на динамиката (развојот), а не за оценка
на нивото на прометот.
Податоците што се објавуваат се дефинитивни податоци, пресметани врз база на 2010 година (базна
година) и во споредба со ист месец од претходна година. Пресметаните индекси не се прилагодени
(сезонски, календарски и по работни денови).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика