Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, ноември 2012 година

среда, 16 јануари 2013


Во трговијата на мало, во ноември 2012 година, во споредба со ноември 2011 година, гледано по групи и по
класи, во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, е забележано реално намалување
на прометот од 4.4%, а во групата Трговија на мало со храна , пијалаци и тутун, е забележано реално намалување
од 9.0%.
Во трговијата на мало, во ноември 2012 година, во споредба со ноември 2011 година, во групите Трговија на
мало, освен трговија со горива и Трговија на мало со автомобилски горива е забележано реално намалување
на прометот.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика