+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, 2012 година

петок, 29 март 2013


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на мало, во 2012
година, реално бележи пораст во групите: Храна, Пијалаци и тутун; Непрехранбени производи, освен горива и
Трговија на мало, освен горива, а опаѓање во групата Трговија на мало со моторни горива.
Индикаторите за промет во трговијата го мерат прометот во трговија на големо и трговијата на мало и тоа
во форма на номинални и реални (ценовно прилагодени) индекси, а не во апсолутни износи. Поради тоа,
индикаторите служат исклучиво за следење на динамиката (развојот), а не за оценка на нивото на прометот.
Податоците што се објавуваат се дефинитивни податоци пресметани врз база на 2010 година (базна година)
и во споредба со ист месец од претходната година. Пресметаните индекси не се прилагодени (сезонски,
календарски и по работни денови).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика