Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Промет во трговијата на големо по производи, 2009 година

петок, 10 декември 2010


Прометот во трговијата на големо по производи, во 2009 година изнесува 127 802 698 илјади денари.

По групи на производи, најголем промет од 19.7% е остварен во групата “Трговија на големо со цврсти, течни и гасовити горива и слични производи”, потоа во групата “Трговија на големо со пијалаци” 7.4%, групата “Трговија на големо со фармацевтски производи” 7%, групата “Трговија на големо со тутунски производи” 6.9%, групата “Трговија на големо со патнички возила” 5.4% итн.

Гледано по производи, во рамките на групите со најголемо учество, поголем промет е остварен кај производите: цигари и сите видови од тутун и замена за тутун, гасни масла, пиво, производи од обоени метали и легури, блокови, плочи, тули и слични производи од цемент, бетон или вештачки камен, мобилни телефони итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 656

е-пошта:  slavka.stojanovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика