Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Промет во трговијата на големо по производи, 2011 година

четврток, 13 декември 2012


Прометот во трговијата на големо по производи во 2011 година изнесува 123 439 764 илјади денари.
По групи на производи, најголем промет од 30.2% е остварен во групата Трговија на големо со цврсти, течни и
гасовити горива и слични производи, потоа во групата Други на друго место неспомнати производи 15.6%, во
групата Трговија на големо со фармацевтски производи 6.7%, во групата Трговија на големо со дрва, градежен
материјал и санитарна опрема 3.7%, во групата Трговија на големо со тутунски производи 3,6% итн.
Гледано по производи, во рамките на групите со најголемо учество, поголем промет е остварен кај производите:
делови и прибор за друмски моторни возила, пури и цигари од тутун и од замена за тутун, гасни масла, пиво,
бои и лакови, компјутери, мобилни телефони итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 656

е-пошта:  slavka.stojanovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика