Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Склучени и разведени бракови во 2010 година

четврток, 09 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во 2010 година, во споредба со претходната година, е намален за 5.1% и изнесува 14 155 склучени бракови.

Најмногу бракови во текот на годината се склучени во август (10.9%), а најмалку во март (5.4%).

Најчесто е стапувањето во прв брак со учество од 92.9% за жените и 90.5% за мажите. Во втор и трет брак почесто стапуваат мажите со учество од 8.7% и 0.8% во вкупниот број на склучени бракови. Просечната возраст при склучување на прв брак е 25.2 години за невестата и 28.0 години за младоженецот.

Бројот на разводи во 2010 година бележи зголемување од 33.6% во споредба со 2009 година и изнесува 1 720 разведени бракови.

Најмалку бракови во текот на годината се разведени во август (2.7%), а најмногу во декември (11.0%).

Најголем број разведени бракови (19.5%), според возраста на сопругата, се случиле во старосната група од 25 до 29 години, а за сопругот (18.8 %) во старосна група 35-39 години.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 616

е-пошта:  ace.pavlovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика