Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, четврто тримесечје 2013 година

понеделник, 03 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2013 година, стапката на
слободните работни места изнесува 1.33%.


Највисока стапка на слободни работни места има секторот Њ-Уметност, забава и рекреација и изнесува 2.41%,
додека најмала е стапката во секторот Г-Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација каде
што изнесува 0.12%.


Деловните субјекти со број на вработени од 50 до 249 имаат највисока стапка на слободни работни места која
изнесува 1.56%.


Пелагонискиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.66%.


Најголем број на слободни работни места, односно 1 357, има во петтата групата на занимања - Работници во
услужни дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: Elena Petreska

е-пошта:  elena.petreska@stat.gov.mk  jane.mirceski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика