Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, трето тримесечје од 2020 година

вторник, 01 декември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2020 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.69 %.

Највисока стапка на слободни работни места од 4.69 % има секторот З - Објекти за сместување и сервисни дејности со храна, додека најмала стапка од 0.17 % бележат секторите Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација и Љ - Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.44 %.

Источниот Регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.11 %.

Најголем број слободни работни места, односно 3 227 има во петтата група на занимања - Работници во услужни дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика