Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, прво тримесечје од 2014 година

понеделник, 02 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2014 година, стапката на
слободните работни места изнесува 1.49%.
Највисока стапка на слободни работни места има секторот Ѓ - Градежништво и изнесува 2.59%, додека најмала
е стапката во секторот Ј - Дејности во врска со недвижен имот каде што изнесува 0.18%.
Деловните субјкети со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места која
изнесува 1.71%.
Вардарскиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 3.05%.
Најголем број на слободни работни места, односно 1 646, има во осмата групата на занимања - Ракувачи и
составувачи на машини и постројки.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  elena.petreska@stat.gov.mk  jane.mirceski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика