Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, трето тримесечје од 2015 година

четврток, 03 декември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2015 година, стапката на
слободни работни места изнесува 1.55%.


Највисока стапка на слободни работни места има секторот Ѓ - Градежништво и изнесува 2.69%, додека најмала
е стапката во секторите Д - Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и
дејности за санација на околината и Љ - Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување, каде
што изнесува 0.19%.


Деловните субјкети со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која
изнесува 2.16%.


Пелагонискиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.53%.


Најголем број на слободни работни места, односно 2000, има во петтата група на занимања - Работници во
услужни дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 707

е-пошта:  elena.petreska@stat.gov.mk  jane.mirceski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика