Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, трето тримесечје 2018 година

понеделник, 03 декември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2018 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.67 %.

Највисока стапка на слободни работни места има секторот Л - Административни и помошни услужни дејности – 5.08 %, додека најмала е стапката во секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација, во кој изнесува 0.21 %.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.44 %.

Пелагонискиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.35 %. Најголем број слободни работни места, односно 3 264, има во петтата група занимања – Работници во услужни дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика