Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, четврто тримесечје од 2019 година

понеделник, 02 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2019 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.77 %.

Највисока стапка на слободни работни места има секторот Л - Административни и помошни услужни дејности со 4.71 %, додека најмала е стапката во секторот Д - Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината, во кој изнесува 0.60 %.

Деловните субјекти со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.02 %.

Пелагонискиот Регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.08 %.

Најголем број слободни работни места, односно 3 114, има во петтата група на занимања - Работници во услужни дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика