+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, ноември 2020

понеделник, 11 јануари 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки за 0.5 % на месечно ниво, а се пониски за 0.1 % на годишно ниво.

Во ноември 2020, во споредба со октомври 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 2.1 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 0.3 %.

Во ноември 2020, во споредба со ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари во секторот Рударство и вадење на камен се повисоки за 0.9 %, а во секторот Преработувачка индустрија се пониски за 0.2 %.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика