+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, февруари 2021

петок, 09 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки за 1.6 % на месечно ниво, а за 4.2 % на годишно ниво.

Во февруари 2021, во споредба со јануари 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.1 %, а во секторот Преработувачка индустрија  за 1.7 %.

Во февруари 2021, во споредба со февруари 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари во секторот Рударство и вадење на камен се повисоки за 0.6 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 4.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика