Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, јули 2022

петок, 09 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2022, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари на месечно ниво се пониски за 1.5%, а на годишно ниво се повисоки за 14.4 %.

Во јули 2022, во споредба со јуни 2022, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4.7 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 1.2 %.

Во јули 2022, во споредба со јули 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 11.0 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 14.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика