Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Регионални сметки во земјоделството, 2009-2011

петок, 27 септември 2013


Државниот завод за статистика оваа година за првпат ги објавува податоците за регионалните сметки во
земјоделството. Пресметките се направени врз база на препораките дадени во Прирачникот за економски
сметки во земјоделството и шумарството, ревизија 1.1. Овие податоци играат значајна улога во креирањето
и унапредувањето на регионалната политика од областа на земјоделството, како и во добивањето на реална
слика за земјоделството по региони и диспаритетот помеѓу нив.


Во 2009, 2010 и 2011 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството во Република
Македонија, најголемо учество има Југоисточниот регион, потоа Пелагонискиот итн. додека најмало учество
има Југозападниот регион.


Во создавањето на вредноста на растителното производство во Република Македонија, најголемо учество има
Југоисточниот регион, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо учество
има Пелагонискиот регион.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  ljupka.tasevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика