Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Регионални сметки во земјоделството, 2020 година

четврток, 22 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, во креирањето на бруто-додадената вредност
во земјоделството, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 30.2 %, потоа Пелагонискиот со 25.1 %, додека
најмало учество има Југозападниот Регион со 2.8 %.
 
Во создавањето на вредноста на растителното производство, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 34.5 %,
додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо учество има Пелагонискиот Регион со
27.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика