Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Регионални сметки во земјоделството, 2013

понеделник, 21 септември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, во креирањето на бруто-додадената
вредност во земјоделството во Република Македонија, најголемо учество има Југоисточниот регион со 29.8%,
потоа Пелагонискиот регион со 19.8% итн., додека најмало учество има Југозападниот регион со 3.7%.
Во создавањето на вредноста на растителното производство во Република Македонија, најголемо учество има
Југоисточниот регион со 34.8%, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо
учество има Полошкиот регион со 20.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  ljupka.tasevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика