Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Регионални сметки во земјоделството, 2016 година

петок, 21 септември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, во креирањето на бруто-додадената
вредност во земјоделството во Република Македонија, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 29.7 %, потоа
Пелагонискиот со 22.1 % итн., додека најмало учество имаат Североисточниот и Југозападниот Регион со 4.2 %.
Во создавањето на вредноста на растителното производство во Република Македонија, најголемо учество има
Југоисточниот Регион со 35.9 %, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо
учество има Пелагонискиот Регион со 19.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика