Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Регионални сметки во земјоделството, 2017 година

понеделник, 23 септември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 31.2 %, потоа Пелагонискиот со 22.1 %, додека најмало учество има Североисточниот Регион со 3.4 %.

Во создавањето на вредноста на растителното производство, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 39.6 %, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо учество има Пелагонискиот Регион со 19.9 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика