Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2013
- претходни податоци -


четврток, 25 април 2013


Електрична енергија, јануари, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2013 година, во Република Македонија,
бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 892 781 МWh, што во споредба со истиот
месец од претходната година претставува пад од 8.95%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 26.72%, додека бруто-домашното производство
со 73.28%.


Природен гас, јануари, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2013 година, во Република Македонија,
вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 32.262 мил.mn3, што во споредба со увозот во истиот период од
претходната година претставува пораст од 14.83%.


Најголема потрошувачка на природен гас во јануари 2013 година е забележана за енергетски трансформации
во износ од 89.23%, додека за финална потрошувачка остануваат 10.44% од вкупно расположливиот природен
гас.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика