Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, февруари 2013
- претходни податоци -


четврток, 23 мај 2013


Електрична енергија, февруари, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2013 година, во Република Македонија,
бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 764 184 МWh, што во споредба со истиот
месец од претходната година претставува пад од 17.38%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 18.41%, додека бруто-домашното производство
со 81.59%.


Природен гас, февруари, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2013 година, во Република Македонија,
вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 33.763 мил.mn3, што во споредба со увозот во истиот период од
претходната година претставува пад од 2.66%.


Најголема потрошувачка на природен гас во февруари 2013 година е забележана за енергетски трансформации
во износ од 89.24%, додека за финална потрошувачка се потрошени 10.42% од вкупно расположливиот
природен гас.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика