Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2013
- претходни податоци -


вторник, 25 јуни 2013


Електрична енергија, март, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2013 година, во Република Македонија, бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 798 785 МWh, што во споредба со истиот месец од претходната година претставува пад од 0.28%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 33.42%, додека бруто-домашното производство со 66.58%.


Природен гас, март, 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2013 година, во Република Македонија, вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 12.153 мил.mn3, што во споредба со увозот во истиот период од претходната година претставува пад од 60.61%.


Најголема потрошувачка на природен гас во март 2013 година е забележана за енергетски трансформации во износ од 77.59%, додека за финална потрошувачка се потрошени 21.85% од вкупно расположливиот природен гас.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика